Pelargonie

Semínka raději kupujte

Pokud koupíte kvalitní osivo hybridních odrůd F1,  se vyhnete všem problémům s pěstováním. Narostou vám zdravé, bohatě olistěné a krásně  kvetoucí sazenice. Když sadbu začnete pěstovat včas, dočkáte se prvních poupat už v dubnu a v květnu budete ven vysazovat již nakvetlé keříky. Můžete samozřejmě sbírat také semínka z vlastních výpěstků, ale s jejich klíčením to bude složité, příroda totiž zařídila, že některá klíčí brzy, jiná přežívají v zemi dlouho a vyklíčí třeba až příští rok. Záleží to hlavně na síle tvrdého obalu semene - osemení, která je u každého semínka jiná. Osivo připravené pro zahrádkáře je speciálně upravené, prochází takzvanou skarifikací. Při ní se odstraní oplodí s ochmýřenou osinou a chemickým či mechanickým postupem se obrousí tvrdá slupka. Producenti osiva pečlivě testují klíčivost takto upravených semen a garantují, že vám vzejde nejméně 80 procent (u našich domácích osiv dokonce 90 procent) semínek. Není divu, že semena muškátů nebývají úplně levná, je ale lepší si připlatit za kvalitu, protože když pak dodržíte správný postup, úspěch je zaručen.

MNOŽENÍ SEMENY -

Do substrátu nebo do jiffů

Pokud se rozhodnete pro výsev do speciálního pěstebního substrátu, musíte ho dobře připravit. Nesmí totiž obsahovat zárodky plísní ani semena plevelů, je tedy potřeba ho před použitím důkladně propařit, také nádoby, které pro výsev používáme, je dobré vydesinfikovat. Semínka jsou poměrně velká, můžete je tedy nechat nejprve naklíčit v misce přikryté porofólií na vlhkém filtračním papíru. Začnou klíčit za 3-7 dní. U těch, která nepuknou, můžete slupku opatrně natrhnout jehlou, pak již má klíček cestu na svobodu. Vzešlé semenáčky opatrně pinzetou přeneseme do propařeného lehkého pěstebního substrátu s nižším obsahem živin (pro první období si rostlinky vystačí se zásobou živin uložených v semínku). Semenáčky uložíme mělce vzešlými prvními děložními lístky nad povrch. Další přesazování nás čeká zhruba za dva měsíce, to už mají rostlinky několik zelených lístků. Vysadíme je do květináčů s průměrem asi 11 cm, tentokrát už do substrátu bohatšího na živiny. V zahradnictvích dostanete substrát pro pěstování muškátů, nejlépe je použít ten. A zase je dobré ho předem propařit a květináče vydezinfikovat. Do konce dubna budete mít košaté keříky s prvními kvítky, které pak už jen po posledních mrazech přesadíte do truhlíků nebo jiných venkovních nádob. Budou potřebovat kvalitní substrát a pravidelné hnojení. První fázi si můžete usnadnit, když na semínka použijete rašelinové tablety, zvané jiffy. Jsou vyrobené z kvalitní desinfikované spahagnové rašeliny obohacené o minerály, které upravují kyselost na pH 5,5 - 6. Suché tablety stačí nechat pět minut nabobtnat v převařené studené vodě (na sto tablet spotřebujete asi 8 litrů) a pak už do nich jen usadíte semínka muškátů. Prodávají se šikovné pěstební boxy, kde je na každou tabletu a tedy na každé semínko jedna přihrádka. Semena do jiffů můžete dávat přímo, nebo je nechat naklíčit. Jiffy dobře drží vlhkost, stačí dávat při zálivce pozor, aby neplavaly ve vodě. Šikovné je i pozdější přeazování do květináčů - celý jiff prostě usadíte do pěstebního substrátu. Nedochází tak k porušení kořínků.

Teplo, světlo, vlhkost
Pelargonie pocházejí z teplých krajů, pro dobré klíčení tedy potřebují poměrně vysokou teplotu, která nesmí příliš kolísat. Ideální je najít jim místo, kam dopadá dostatek světla od okna a kde je stálá teplota mezi 20 a 24 °C. Dostatek světla je nutný, jinak mladé rostlinky ženou do výšky a nevytvoří husté rozvětvené keříky. V zimě, když začnou muškáty růst a dny jsou ještě krátké, je dobré jim několik hodiny přisvětlovat žárovkou co nejvíce napodobující denní spektrum světla. Pro dobrý růst potřebují samozřejmě vodu a výživu. Substrát je třeba udržovat vlhký, ale nesmí být ani občas příliš přemokřený, v přírodě rostou muškáty na suchých planinách, takže velké množství vody je spíše na škodu. Když mladé keříky přesadíte do květináčů, začněte je přihnojovat na list, později, když kvetou přidávejte hnojivo na květ.

Z vlastních výpěstků můžete pro příští roky množit muškáty řízkováním. Odborníci doporučují maximálně tři až čtyři roky, pak již bývají rostliny zamořené chorobami a je třeba si ze semínek vypěstovat nové. K dostání jsou jak semena vzpřímených, tak i převislých odrůd muškátů v nejrůznějších barvách.

převzato z - https://www.magazinzahrada.cz/

ODKAZY SEMENA -

ČIMELICE KATALOG MUŠKÁTŮ

SEMENA -ROSTLINY

JIKL -ČESKÉ ODRŮDY

OSIVA -SEMENA

ZAHRADNÍ TECHNIKA STIHL KONICE

ZAHRADNICTVÍ FLOS

SEMENA.CZ

JAK MUŠKÁTY MNOŽIT

OSIVO -SEMENA .CZ

ZAHRADNICTVÍ KRULICHOVI

AAA ZAHRADA.COM ,MUŠKÁTY

PETUNIE ,PĚKNÉ BARVY

ZAHRANIČNÍ PRODEJ,DOPRAVA ZA 7.95 USD

ROSTLINY-SEMENA.CZ

SEMENA-OSIVA.CZ

DOBRASEMENA.CZ

PRODEJ ROSTLIN.CZ

PELARGONIE.CZ

ZEMINA PRO MUŠKÁTY

FORUM

PETREI.CZ

KATALOG MUŠKÁTŮ,NOVINKY

Muškáty které se dováží i k nám-

https://www.pac-elsner.com/cms/en/pelargonium.html 

https://www.prodejrostlin.cz/rostliny/eshop/71-1-BALKONOVE-ROSTLINY

 Novinky -

https://zahradnictvi-eden.cz/pelargonie

super balení,květiny s popiskem,posílají co mají na stránkách !

 -----------------------

BEGONIE SEMENA

OBCHOD.PESTOVANI.IN.CZ

IRECEPTAR.CZ

ROSTLINY.NET

PASIC.CZ

NĚCO NA ČTENÍ

FUCHSIE.CZ ,OBJEDNÁVKY ROSTLIN OD 500Kč.

katalog muškátů

PRODEJ muškátů

PRODEJ muškátů

PRODEJ ROSTLIN

PRŮHONICKÉ ODRŮDY

KVETINYNADOBIRKU.CZ

DISKUZE

FORUM POLSKO

PINTEREST.COM

Jiffy tablety

POTŘEBY PRO MNOŽENÍ

NEJLEVNĚJŠÍ JIFFY TABLETY

JIFFY ZA 2KČ.
JIFFY PRODEJ

MINIPAŘENIŠTĚ

MINIPAŘENIŠTĚ NA JIFFY

VIDEO ,JAK PRACOVAT S TABLETAMI JIFFY

TABLETY JIFFY NA ŘÍZKOVÁNÍ

ZÁBRANY NA TRUHLÍKY- www.titanovepanve.cz/zabrany-truhliku

VIDEO ,MNOŽENÍ MUŠKÁTŮ -

ŘÍZKOVÁNÍ A SÁZENÍ -

ZEMINA NA MUŠKÁTY

ZEMINA PRO SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍKY

ZEMINA PRO MUŠKÁTY- FLORIA

ZEMINA PRO MUŠKÁTY -AGRO

diskuze

STIMULÁTORY NA MNOŽENÍ

STIMULÁTORY 2.

PRÁŠKOVÝ STIMULÁTOR

ZEMINA K VÝSEVU SEMEN 5L.

ZEMINA K VÝSEVU 15L.

PRODEJ KNIH O MUŠKÁTECH

PELARGONIE A KAKOSTY

ŠLECHTITEL KVĚTIN

SZO PELARGONIE

PĚSTOVÁNÍ -

https://www.muskaty.cz/vzprimene-muskaty/

PRODEJ -

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/muskaty

https://zahradnictvi-eden.cz/pelargonie

https://www.zahradnictvi-flos.cz/balkonove-rostliny-a-letnicky.html?letter=P#filter

https://www.f.shop-telereceptar.cz/pelargonium-zonale-muskat-vzprim-s39CZ

https://obchod.rodinna-farma.cz/12-muskaty-pelargonie?id_category=12&n=42

https://www.zahradnictvikrulichovi.cz/obchod/Vonne-aromaticke-pelargonie

https://www.zahradnictvicinke.cz/katalog/25-pelargonium-zonale-vegmn.html

https://www.fuchsie.cz/index.php?kat=kat_select&id_kat=101&kategory-name=Pelargonie

https://eshop.starkl.com/vzprimene-pelargonie/

https://www.lumigreen.sk/eshop/pelargonie/c-135.xhtml