ošetřování ibišků

Nejlepším přípravkem na škůdce je- PREVENCE !

 

Ibišky se musí osprchovat vlažnou vodou a i ze spodku postříkat některým přípravkem ,proti škůdcům.V zimě je třeba kontrolovat ibišky každý týden . Svilušky mohou během týdne rostlinu úplně zničit !

Svilušky milují sucho a teplo.


BREV-B2 - SE MI VELICE OSVĚDČIL V BYTĚ - JE BIO ! POMERANČOVÝ OLEJ NENÍ  JEDOVATÝ  VELICE DOBŘE ZABÍRÁ A ROSTLINY VYDRŽÍ DOCELA DLOUHO BEZ ŠKŮDCŮ. POZOR NA DODRŽENÍ DÁVKOVÁNÍ,JINAK SE MŮŽOU SPÁLIT LISTY. POUŽÍVÁM HO POMALU ROK A MUSÍM ŘÍCI ŽE SVILUŠKY ,MŠICE MOLICE,PLÍSNĚ NEMAJÍ ŠANCI SE NA LISTECH IBIŠKU USADIT + ROSTLINU POHNOJÍ BÓREM.VELICE DOPORUČUJI. ČÍM MÍŇ CHEMIE ,TÍM LÍP ....

 SPIDER MITE CONTROL -

postříkat všechny listy i ze spodku..BIO ! po měsíci používání ani jedna sviluška.

Dávkování - 25ml.na 1l.vody .Nevýhoda -vysoká cena.

CAREO -

postříkat všechny listy i ze spodku listu.

POUŽÍVÁM HLAVNĚ NA TŘÁSNĚNKY,NUTNO CO TÝDEN OPAKOVAT .

TĚŽKO SE ZBAVUJE !

Dále ještě od této značky prodávají Careo tyčinky - 10 Ks nebo 20 Ks. A granulát do zeminy.


Perfect plant -  

postříkat všechny listy i ze spodku..

Používat podle potřeby.


Proti Padlí - 

 Previcur  -  vyzkoušeno,působí dobře ,ale je pak potřeba doplnit do zeminy houbu Trichodermu. Previcur likviduje všechny houby v zemině.

 

CANELA - S tímto vychvalovaným přípravkem jsem byla docela zklamaná. Uvádějí zde že je na mšice,třásněnky svilušky a háďátka. Tak jsem podle návodu postříkala ibišky a ejhle,ani svilušky a třásněnky nezmizely, ale vesele se dál rozmnožovali.:( ,olej jim evidentně docela šmakoval. Tak jsem si řekla že jsem asi dala toho přípravku málo,namíchala jsem dvojnásobné množství a poctivě stříkala každý týden ,asi tak 5x po sobě. A výsledek ? ten byl dost ubohý ! Na svilušky a třásněnky to vůbec nezabralo! Takže tento vychvalovaný přípravek já teda moc nedoporučuji .


DOMÁCÍ POMOC -

Vypadají vaše květiny, jako by se jim přestalo dařit? Mají obalené listy černým lepem, nerostou, přestaly kvést a jsou povadlé? Zkuste se podívat na spodní strany listů, možná tam najdete příčinu. Mšice nás dokážou pěkně potrápit. Chcete vědět, co na ně platí? Máme pro vás několik tipů! Můžete si skočit do nejbližšího zahradnictví pro postřiky na mšice, ať už chemické, nebo na přírodní bázi. Anebo můžete vyzkoušet některou z babských rad pro zdraví vaší zahrádky.Účinný postřik si totiž můžete vyrobit i doma z dostupných prostředků. Mýdlový (jarový) postřik: Hodí se na okrasné květiny, na bylinky, které máte v plánu konzumovat, vyzkoušejte raději jiný z postřiků. Výroba je jednoduchá. Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit. Postřik z vajglů:Nikotin má na mšice i jiné škůdce toxické účinky. Pokud je vaše domácnost aspoň zčásti kuřácká, nevyhazujte cigaretové nedopalky do koše. Mohou ještě posloužit. Vyrobte sijednoduchý postřik tak, že ve vodě vyvaříte vajgly. Postřik pak pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů, dokud se mšic nezbavíte. Tabákový postřik:Máme tu alternativu i pro nekuřáky. Navíc je o něco účinnější než vyvařené nedopalky. Potřebujete 15 g sušených drcených tabákových listů. Ty namočíte na půl hodiny do 2,5 litru teplé vody. Vodu potom scedíte, přidáte lžičku mýdla nebo jaru a aplikujete pomocí rozprašovače. Pelyňkový postřik:Pelyněk mšice odpuzuje, a tak tento ochranný postřik udrží škůdce v bezpečné vzdálenosti. Přelijte 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku 1,25 litru vroucí vody. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Odvar přes síto přelijte do rozprašovače. Pelyněk je vhodný i na bylinky, které se chystáte využít v kuchyni. Pokud se chystáte sprej použít na okrasně rostliny, můžete přimíchat i osvědčené mýdlo. Rajčatový postřik: Listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz, mšice nevyjímaje. Účinný postřik vyrobíte z 80 g nasekaných listů. Ty namočte na noc ve vodě. Ráno sceďte,.Opět je možné přidat trochu mýdla.

převzato z -https://zena-in.cz/clanek/vyrobte-si-domaci-postrik-proti-msicim/kategorie/zahrada-a-kvetiny

DALŠÍ MOŽNOST JAK SE ZBAVIT ŠKŮDCŮ NA IBIŠCÍCH JE KOUPÁNÍ CELÉ ROSTLIN . KVĚTINÁČ ZABALÍME DO SILONKY ,NEBO LÁTKY A NAHOŘE UVÁŽEME ABY SE ZEMINA NEVYPLAVILA ,PAK IBIŠKY ULOŽÍME DO VANY NAPUŠTĚNÉ VLAŽNOU VODOU.ASI TAK 36°C ,NE HORKOU ! TO BY SE ROSTLINY ZNIČILY ! A NECHÁME JE TAM 45-60 MINUT. PAK VODU VYPUSTÍME,ROSTLINY NECHÁME VE VANĚ POŘÁDNĚ OKAPAT A DÁME DO POLOSTÍNU NA NĚKOLIK HODIN A POTÉ NA STÁVAJÍCÍ MÍSTO NA SLUNCE. TÍM SE PRÝ ODSTRANÍ NA 1- 2 MĚSÍCE VŠECHNY ŠKŮDCI A I ZEMINA SE PROPLÁCHNE OD SOLÍ. / PROPLACHOVÁNÍ SE DOPORUČUJE 1X AŽ 2X ZA ROK.  

PŘÍRODNÍ DOMÁCÍ PŘÍPRAVKY -

Návod : 1/2 litru teplé vody ,1/2 deci oleje, 1/2 deci octa, polévková lžíce saponátu.

Vše pořádně promíchat a postříkat rostliny svrchu i ze spodku listů do skanutí.

ŠKŮDCI NA IBIŠCÍCH -

Molice -

Jedná se o jednoho z nejobtížnějších škůdců, vyskytujících se především ve sklenících a i v bytech. Na jaře se zcela nenápadně objeví tu a tam bílá podlouhlá muška, asi 2 mm dlouhá. Je velmi dobře rozeznatelná díky své bílé barvě. Molice napadá prakticky všechny rostliny .U napadených rostlin se objeví nejdříve tu a tam několik velmi dobře zřetelných bílých mušek klínovitého tvaru, které při klepnutí na rostlinu třepotavě vzlétají, takže je lze za letu zabít. Později se na spodních částech listů objeví bělavá místa, jakoby bílý prášek. To jsou vajíčka, která jsou odolná proti postřikům. Brzy se rodí stovky mladých molic. Mušky vysávají rostlinné tkanivo .Molice se namnoží do tisícových rojů výsledkem jsou povadlé rostliny, na jejichž listech jsou viditelné černé skvrny v místech sladkých výměšků molic, na kterých parazitují houby, způsobující čerň. Při pohybu rostlinou nebo poklepnutí na ni se ze spodní strany listů zvedají bílé roje mušek, které vzápětí usedají na okolní rostliny.Pokud se molice vyskytnou v bytě, doporučuji zasaženou rostlinu omýt mýdlovou vodou a snažit se očistit všechna místa, kde je viditelný bílý poprašek s násadou vajíček. Ochrana: při zjištění prvních jedinců důkladná prohlídka rostlin a nasazení isekticidů,např.Mospilan. Ochrana je možná pouze v prvopočátku, ihned po zjištění bílých vetřelců a postřik se musí opakovat, neboť přípravek zabírá pouze na živé jedince, kteří mají třídenní dobu líhnutí. Vajíčka se totiž postřiky nezničí a nové generace molic se rychle mění. Přezimují na zelených rostlinách ve vytápěných sklenících a dnes již proti mrazu odolné generace přezimují dokonce ve volné přírodě na hluchavkách. Přesto jedinou odzkoušenou a účinnou ochranou skleníku je nechat jej v přes zimní období vymrznout. Další možnou ochranou, velmi účinnou je vysazení vábničky - např. fuchsie, nebo tabáku, na které se molice slétají a tuto rostlinu sají. Když je jejich populace dostatečně početná, rostlina se vyhodí i s muškami v igelitovém pytli. klikni- >bioochrana

MŠICE-

Mšice vysávají z napadené květiny šťávu a tím ji oslabují. Rostlina pak snadno umírá díky dalším chorobám . Vložte do květináče žlutou desku. Žlutá barva mšice láká a mšice se začne na desku přesouvat. Aplikujte chemické postřiky (hlavně fungicidy) nebo postřiky na přírodní bázi. Postříkávejte mšice mýdlovou vodou. Zkuste vykouřit cigaretami celou místnost, nejlépe celým balíčkem nebo postříkat napadené části vodou, ve které jste nechali vyluhovat cigaretové nedopalky. Cigarety mšicím škodí! Postříkejte květiny vodou s jarem. Účinné je nasazení přírodního predátora slunéčka sedmitečného nebo vosičky Aphidius colemani. V blízkosti napadené rostliny vysaďte letničku lichořeřišnici, kterou mšice nemají rády. prodej vosiček článek

Další nezničitelný škůdce na ibišcích je -

TŘÁSNĚNKA - 

POSLEDNÍ ROKY JSOU DOVÁŽENY Z HOLANDSKA NAPADENÉ ROSTLINY !

Třásněnky jsou opravdu malé, ale lze je vidět pouhým okem. Některé můžou mít křídla, jiné je nemají. Ťřásněnky se velmi rychle množí, obzvláště v úzkých prostorách. Proto je tak těžké je vyhubit za použití pesticidů. Sají mízu přímo z rostliny , což způsobí jakoby vybělení listů. Poznat napadení třásněkami můžete podle toho, že když se zblízka podíváte na list, zjistíte, že chlorfyl je úplně odstraněný. Poškozené rostliny se velmi špatně léčí, protože hůře přijímají světlo. Neléčené napadení třásněnkami vede ke smrti kytky.Objeví se stříbrné fleky za zjizvené tkáni listů. Na záčátku nákazy může poškození vypadat podobně jako od svilušek, ale s tím jak postupuje, uvidíte celé velké oblasti bílé místo zelené.
Jako prevence je dobré použít česnek jako repelent, který způsobí, že se třásněnky budou rostlinám vyhýbat. Třásněnky jsou přitahovány žlutou barvou, takže nemějte nic v této barvě poblíž rostlin. Pokud už je máte, použijte nimbový olej nebo slunéčka sedmitečná, ty vám pomohou se třásněnek zbavit. Pokud je zamoření škůdci velmi vážné, budete muset použít biologické roztoky jako třeba insekticidy na bázi pyrethrinu.A nebo bio roztoče -

https://www.biocont.cz/cz/eshop/choroby-plodin/okrasne-rostliny.htm 

https://www.hnojivapraha.cz/bio-zahrada/bio-ochrana/ 

 p://www.osetreno.cz/http/osetreno-cz/trasnenky

https://www.eva.cz/zbozi/ZAH01780/tycinky-hnojive-insekticidni-provado-care-proti-skudcum-20-ks/ 

https://www.chemicor.cz/perfekt-plant-lesk-200-ml-insekticide-574.html 

https://www.bio-garden.cz/eshop/3_hnojiva-a-stimulatory/12_plagron/-/305_plagron-neem-oil-100-ml 

https://www.biocont.cz/cz/eshop/choroby-plodin/okrasne-rostliny.htm 

VADNUTÍ LISTŮ U EXOTICKÝCH IBIŠKŮ

Je to nejčastější problém - ibišek se přelije a listy okamžitě reagují tak,že začnou vadnout a opadávat.

PRVNÍ POMOC -

1. ZALÍT IBIŠEK TEPLOU VODOU SE SILNĚ NAŘEDĚNÝM SAVEM.SAVO ZNIČÍ VŠECHNY HOUBY.ALTERNATIVA - DÁT PREVICUR.

2. IHNED PŘESADIT IBIŠEK ,KOŘENÝ PROMÝT A ZASADIT DO VLHKÉHO ,NE MOKRÉHO SUBSTRÁTU ,DÁT DO TEPLA A DO STÍNU.

3. NALÍT DO PŮDY LŽIČKU -RŮSTOVÉHO STIMULÁTORU, POTÉ NA TO MÍSTO NALÍT 2 LŽÍCE VLAŽNÉ VODY. POČKAT TÝDEN A VŠE OPAKOVAT DOKUD NEZAČNE ROSTLINA OBRÁŽET. VÍC VODY NEDÁVAT ! NEHNOJIT !

PAK SE POKRAČUJE S RŮSTOVÝM STIMULÁTOREM PODLE NÁVODU.

4.JESTLI JSTE POUŽILI SAVO,JE TŘEBA ZNOVU OSÍDLIT KOŘENY DOBROU HOUBOU -TRICHODERMOU.

5.POKUD SE NA ROSTLINĚ NEOBJEVÍ DO 14 DNÍ NOVÉ VÝHONY,ZKUSTE POŠKRÁBAT KŮRU NA HLAVNÍM VÝHONU,JESTLI JE ZELENÁ,JE TO DOBRÉ ZNAMENÍ,IBIŠEK JE ŽIVÝ .JESTLI JE ALE HNĚDÝ ,MUSÍ SE ZLIKVIDOVAT.

VÍCE NA -

www.hiddenvalleyhibiscus.com/care/wiltdisease.htm