Oleandry

 

O oleandru-

Potřebuje hlavně dvě věci - mít hlavu na slunci a nohy ve vodě. Oleandr prožívá svoji renesanci. Svými něžnými voňavými květy opět dobývá naše balkony a terasy, nádherně se vyjímá i u vchodových dveří. Pěstuje se velmi snadno, chorobami ani škůdci příliš netrpí. Obvykle dorůstá do výšky dvou metrů. Má užší tuhé tmavě zelené listy, které jsou velmi dekorativní, i když rostlina nekvete. Květy o průměru tři až čtyři centimetry bývají jednoduché nebo plné, barvu mají bílou, světle či tmavě růžovou, mohou být i nažloutlé či lososové. Bez čeho se neobejde? Oleandr se neobejde bez slunce. Příliš malé množství slunečního svitu se projevuje opadáváním listů a poupat. Kromě světla potřebuje také vodu, kořenový bal by nikdy neměl vyschnout. Je to tím, že v zemích svého původu, v oblasti Středozemního moře, roste obvykle v okolí řek. Mladým rostlinám můžeme na jaře seříznout vrcholky výhonů. Sice to zpozdí kvetení, ale podpoří to rozvětvení rostliny. Starším rostlinám odstřihneme pouze oschlé a nemocné větévky nebo ty, které jsou bez listí. Po odkvětu odstraňujeme zaschlá květenství. 

Výživa - Oleandr hnojíme zhruba od poloviny května do poloviny srpna v intervalu týden až deset dní. Dobu hnojení koncem léta neprodlužujeme, rostlinám by to uškodilo. Místo toho, aby se připravovaly na období vegetačního klidu, vyháněly by slabé větévky a v příští sezoně by méně kvetly. Mladé rostliny přesazujeme každé dva až tři roky, starším velkým rostlinám stačí, když jim jednou za pár let vyměníme vrchní vrstvu substrátu. 

Jak množit  - Oleandr se nejsnáze rozmnožuje stonkovými řízky. Na jaře odstřihneme větvičku dlouhou 10 až 15 cm a ze spodní části odstraníme listy. Dáme ji do vody, do vlhkého písku nebo do zeminy. Sazenice zakoření za dva až tři týdny a mnohdy začínají kvést už v témže roce.

Zimní klid - V našich podmínkách oleandr venku nepřezimuje, musíme ho proto přenést dovnitř. Rostlina však potřebuje zimní klidové období s chladnější teplotou, optimální je mezi pěti a 10 ºC. V zimním období zaléváme jen zřídka, teprve tehdy, když kořenový bal mírně proschne. V misce pod květináčem nesmí na rozdíl od léta žádná voda zůstávat, proto ji včas vylijeme. Pokud bychom oleandr nechali přes zimu při vyšší teplotě, kvetl by v následující sezoně jen velmi málo. Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíků, což bývá v polovině května, vyneseme rostlinu zase ven. Je však lepší, když ji na pobyt pozvolna přivykáme, nejprve ji necháme venku jen pár hodin a dobu postupně prodlužujeme.

Dobré rady -

Před stěhováním ven nikdy neodstřihujte odkvetlá květenství - z těchto "starých" květenství se vyvinou první květy. Jinak byste na nové museli čekat až do srpna. • Oleandr nakvétá postupně a v místě jednoho květenství se může během léta objevit ještě další. Proto uschlé květy neodstřihávejte a jen odstraňte zcela suché květy, které se už samy oddělily od rostliny. • Chcete-li získat z řízků nové keře, nasázejte do květináčů najednou tři čtyři zakořenělé řízky. • Oleandr stříháme až tehdy, je-li odspodu holý. Buď ho seřízneme najednou na 40 cm, nebo zmlazujeme postupně každou sezonu čtvrtinu výhonů 20 cm nad zemí.

PRODEJ - 

 www.tijardin.com/laurier-rose,fr,3,25.cfm 

 www.oleandershop.de/https://www.oleandershop.de

 www.pluska.sk/izahradkar/izbove-rastliny/izbovky/jednoduchy-trik-ako-rychlo-lahko-rozmnozit-oleander.html

foto oleandru -