Mučenky

BETTY MYLES YOUNG  

šlechtitel - Myles Irvine.

mučenka- hybrid Betty Myles Young vyniká velikostí květu - 12 cm. barvou i vůní Květ zůstává otevřený několik dní BARVA - fialové kališní lístky s bílou a tmavě modrou. Květy se objevují od jara do podzimu, a jemně voní .Roste na plném slunci na mřížoví nebo oblouku .Teplota do - 5°C


AMETHYSTYNA PICO DE ITEPAVA 

Nedávno znovu objevená mučenka,kvete neustále,minimální teplota + 10°C


EMILY 

Tento nový hybrid byl vytvořen belgickým šlechtitelem - Francois Thuys.  Kvete od července až listopadu krásnými květy,jsou 2-3 dny otevřené. Květiny mají 10-15 cm v průměru.


FOETIDA 

www.botany.cz/cs/passiflora-foetida


ELIZABETH

hybrid. Šlechtitel - Patrick Worley .

Má velmi velké,exoticky vypadající květy, které neustále kvetou a má velmi příjemnou vůni.:) minimální teplota 7°C 


MONIKA FISCHER

hybrid . šlechtitel - Roland Fischer

barva je intenzivnější jak jsou ostatní fialové mučenky a také květy jsou větší. Snese teploty minimum 7°


LADY MARGARET

 krásná sytě červená barva,snese 10°C.

Bohužel mi  nepřežila ..:(


MARIJKE

Mučenka vhodná do velkých prostor. Snese teplotu minimum 10°C

Květy rostou pomalu celý rok a krásně voní .

Nenáročná.. POZOR !   

Na Aliexpresu jsem zakoupila semena mučenky modré - Careuela.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem rozdělala dopis a z něho se vysypaly nějaké divné semena podobné kmínu !  Nedoporučuji tam nakupovat ! Semena mučenek jsou vždy kulato oválná a mají na sobě dolíčky  ,viz obrázek.


 NĚCO O PĚSTOVÁNÍ MUČENEK

Mladé rostliny přesazujeme do zeminy s hlinitým, nebo ještě lépe jílovitým podílem zeminy ,pro udržení vláhy každým rokem. Doporučuje se koncem února seříznout na šest oček a asi za měsíc později přesadit.Kvetou totiž pouze na nových výhonech .Starší rostliny se přesazují jednou za dva roky.

Pěstování mučenek ze semen.-Před VÝSEVEM, nejdříve namočíme semena mučenek na 48 hodin do teplé vody. Mírně nabobtnalá semena poté vyséváme do zhruba půlcentimetrové hloubky. Na výsev se hodí výsevní substráty nebo sadbovací tablety Jiffy. Velmi důležitá je dobrá drenáž. Teplota, při které klíčí semena mučenek nejrychleji, se pohybuje od 22 do 26 °C (výsev tedy lze ponechat při pokojové teplotě). V těchto teplotních podmínkách a na světlém stanovišti trvá klíčení 4 až 6 týdnů.

MNOŽENÍ řízky - na jaře postranními řízky se dvěma páry listů v teplé množárně nebo při 25°C. vybíráme vyzrálé postranní výhony - ne příliš měkké , které seřízneme tak, že pod spodním očkem můžeme ponechat jakkoli dlouhou část výhonu, odpočítáme 2-4 očka /listy / a nad horním očkem ponecháme max. 2-3 mm výhonu a seřízneme. Spodní část řízku namočíme do stimulátoru a zasadíme do substrátu v květináči nebo truhlíku a překryjeme igelitem. Druhá varianta řízkování - zakořeňování ve vodě. Vodu u řízků nevyměňujeme ale pouze doléváme. Ve vodě to trvá asi tak měsíc,je třeba aby vyrostly opravdu dlouhé kořeny.Jemné kořeny se lámou ! U obou typů řízků odstraníme spodní list a ostatní listy zkracujeme na polovinu a tím zmenšíme odpar vody. U vrcholových řízků takto zkrátíme pouze ty největší listy. 

Mučenky pěstujeme v mírně kyselém substrátu (pH přibližně 6).V létě mohou být i na přímém slunci. Hnojíme přiměřeně, nadbytek hnojiva může mít za následek příliš bujný růst, který vždy je na úkor tvorby květů.

Vliv na kvetení má i zvolená půda. Doporučuje se těžší zemina bez písku, bohatá na živiny...v lehčí půdě mučenky sice rychleji rostou, ale o to hůře kvetou. 

Výrazně větší množství vody potřebují mučenky v období rychlého růstu. Je proto nutné je pravidelně zalévat. Na slunečném stanovišti by bez zálivky poměrně brzy uschly. Naopak nadbytek vody může i v létě způsobit hnilobu kořenů. V letním období mají mučenky rády rosení.   Na podzim je třeba mučenky řádně zazimovat. Zimoviště by měla být co nejvíce světlá místnost s teplotou mezi 7 °C až 15 °C (záleží na druhu). Ačkoli ani v zimě nemá kořenový bal proschnout, zálivku přeci jen omezte. Protože je nízká teplota, kterou mučenky v zimě vyžadují, v bytě jen obtížně dosažitelná, musíme zajistit co nejvíce světla a zalévat pouze podmokem.Plody jsou jedlé .

https://www.rostliny-semena.cz/cz/clanky-semena-osiva-tropicke-a-subtropicke-rostliny/MUCENKA---pokojova-ozdoba/


♥ A JEŠTĚ PÁR RAD OHLEDNĚ KLÍČENÍ SEMÍNEK -

Semínka Mučenek přidat k nějaké rostlině ,líp pak budou klíčit.

Jestli nejsou stratifikované,strčit je na nějaký čas do lednice k zelenině./ pak lépe klíčí /

Nesázet moc hluboko,jen asi 1cm.

Semena nasypat do vody, ta která jdou ke dnu jsou vhodná na sázení,ta plovoucí vyhodit.

Některá semena klíčí opravdu hodně dlouho,chce to trpělivost. ,klidně i půl roku !

Aby semínka vzešla ,namáčet je v pomerančovém džusu,tvrdá slupka se lépe rozruší a pak lépe klíčí.

Taky ve stimulátoru na klíčení semen -

https://www.prohopo.cz/cs/p-727-stimulator-pro-vysev-a-mlade-rostliny-0-2l/

Mučenky mají rády čerstvý vzduch,proto je vhodné dávat je na jaře ven na čerstvý vzduch a sluníčko ☼

Tím se omezí škůdci-svilušky a červci a rostlina zesílí :)

https://commons.wikimedia.org/wiki/Passiflora_edulis?uselang=cs 

 

DISKUZE ,POPISY -

https://tropik.cz/cms.php?id_cms=124

https://www.konev.cz


ANGLIE -

https://www.passionflow.co.uk/

https://www.riversidepassiflora.com/

https://www.facebook.com/passifloraonline

ČASOPIS -

https://www.passionflow.co.uk/passiflora-online-journal.htm