množení semeny


MNOŽENÍ IBIŠKU SEMENY -

Semena po vysemenění a dovezená ze světa, ihned dávám do sáčků s popisky a ukládám na dno lednice.Takto SEMENŮM zajistím STRATIFIKACI / lépe pak vzcházejí/Když chci aby semínka vyrašila, nachystám si - Perlit nebo jiffy tablety rašelinové, vše proleju převařenou vlažnou vodou,ještě zaleju - Previcurem / ten je proti padlí a plísním /semínka dám asi tak 1/2 cm.hluboko.Další možností je namočit semena na noc do Lignohumátu. Udělat teplý roztok,barevně jako slabý čaj a semena v něm ponořit na celý den.Taky se doporučuje uříznout kousek tvrdé slupky,viz video od Barryho ,dole na stránce.

A pak se sází obvyklým způsobem.Je třeba zajistit spodní teplo,asi tak 22- 24 °C. Na 1 litr dávám 2ml.Previcuru.Pozor na přelití! semena by mohla uhnít. Semínka většinou vyraší do 3 týdnů až měsíc a je třeba jim zajistit kvalitní zeminu která je určená jen na množení ,bez hnojiv. Zeminu a sazeničky postříkám opět Previcurem.Pak vše putuje na okno kde mají dost světla.Kdyby zůstali i 50 cm.od okna je to pro ně již tma ! Rostliny by se vytahovali za světlem zeslábly by a uhynuly.Ze začátku se vůbec nezalévá ,jen trochu rosí ! Když mají asi 2-3 lístky přesazuji je do MALIČKÝCH KVĚTINÁČKŮ ,velikost 10 cm. Do květináčků namíchám směs - Perlit,nebo Zeolit  a kvalitní zeminu-

Zemina se jen sklepává ,neudusává se kořeny musí dýchat. Hnojivo ze začátku není třeba ,tato zemina je předhnojená.Až sazenice vyrostou do 15cm. výšky je vhodné je zastřihnout aby se rozvětvily do keříku a nebo nechat jen 1 výhon a v určité výšce opět zastřihnout aby z něho byl stromeček. 


 

Stránky o ibišcích ,množení semeny - https://www.acadianahibiscus.com/developingseedpods.htm 

Má tam jeden zajímavý poznatek,když je semeník hladký ,tak je pravděpodobné že to bude úspěšné křížení. 


NĚCO O - ŠLECHTĚNÍ IBIŠKŮ ,BARVY-

Opylujeme do hodiny co se květy otevřou. Vybereme si květ co se nám líbí a otíráme pyl o bliznu. Pyl postříkáme rozprašovačem aby nezaschl a ibišek umístíme do polostínu.  

1.Blizna 2.pyl ,2. květ zblízka s bliznou a pylem ,3. takto se opyluje- výsledek je - 4. SEMENÍK

Rostoucí semeník se má kolem dokola otrhat aby se vevnitř nedržela plíseň a brouci. Semínka se tvoří podle toho jak jsme dobře ibišek opylili. Zrání může trvat až 2 měsíce .  

PRODEJCI IBIŠKOVÝCH SEMEN -

Michael Marchetti

Richard Johnson

EBAY PRODEJ

Linda Lee -Taiwan

CHARLES ATIU - FR.POLYNESIE-

https://www.internationalhibiscussociety.org/new/images/Data/Nomenclature/2014-01B%20January%20(Moorea).pdf

Ibisanda.cz

Brazílie Santa Barbara A JEDNA VELMI DŮLEŽITÁ VĚC - JESTLIŽE POUŽÍVÁTE  ZEMINU S TRICHODERMOU  ,NESMÍTE UŽ DÁVAT JINÉ PŘÍPRAVKY PROTI PADLÍ ! NAPŘÍKLAD - PREVICUR.TÍM BY JSTE ZAHUBILI VŠECHNY DOBRÉ HOUBY V TOMTO SUBSTRÁTU.

 

Topné podložky-

Super věc pro množení ibiškových semen .Také je možnost použít topné kabely a podložky co jsou do terária-

https://www.zahradadarios.cz/cz-detail-553453-flexibilni-zahrivaci-podlozka-25x35cm-15-w.html 

https://www.grownature.cz/cs/154-skleniky 

https://www.fichema.cz/minipaenit/678-minipaenit-pv-parapetn-4351515-cm.html

https://www.kukacka.cz/search?search=minipa%C5%99eni%C5%A1t%C4%9B+s+ventilac%C3%AD+55x29x18cm%2C+bez+%C4%8Dlen%C4%9Bn%C3%AD 

  

NABÍZÍM NOVINKU V PĚSTOVÁNÍ SEMEN A TO -JIFFY ORIGINÁL - 

TABLETY Z NĚMECKA - ROMBERG - JSOU Z KOKOSOVÝCH VLÁKEN,HRUBŠÍ STRUKTURA,ČÁSTEČNÁ PUNČOŠKA.VHODNÉ NA SEMENA I ŘÍZKY, KTERÁ NESNÁŠEJÍ PŘEMOKŘENÍ. TÉŽ 100% BIO ! BEZ PLÍSNÍ A ŠKŮDCŮ !   

SÁZENÍ IBIŠKOVÝCH SEMEN, BEZ PLÍSNÍ ,NEHROZÍ PADLÍ A VŽDY ČISTÉ RUCE !  

Vše na www.ibisanda.cz 

ČÍM VÍCE SE POUŽÍVAJÍ PROFESIONÁLNÍ POMŮCKY,TÍM SNADNĚJI ÚSPĚCH PŘIJDE :)