Množení a roubování ibišků

Množení řízky -  

IBIŠEK ROSA SINENSIS ,SI MŮŽEME NAMNOŽIT TAK ,ŽE VYZRÁLÝ / to znamená ,že řízek je napůl dřevitý / VÝHON DLOUHÝ ASI 10 CM. USTŘIHNEME NA MATEČNÍ ROSTLINĚ ASI ZA 2 - 3 PÁREM LISTŮ. KMÍNEK BY MĚL BÝT NA JAŘE ZELENÝ A V LÉTĚ DŘEVNATÝ.POTÉ ŘÍZEK NAMOČÍME DO STIMULÁTORU, JE NA VÝBĚR OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ TĚCHTO PŘÍPRAVKŮ. PŘIPRAVÍME SI DOBROU ZEMINU PRO-VÝSEVY. Tento substrát s nízkým obsahem živin,vytváří ideální podmínky pro klíčení semen a růst mladých rostlin. Je určen i k přepichování mladých rostlin, zakořeňování řízků.V zemině uděláme kolíčkem dírku,vložíme řízek namočený do stimulátoru a pevně zatlačíme do zeminy.Pak jemně postříkáme zeminu či pet flašku,sáček nebo víko skleníčku.Přiklopíme a dáme na teplé místo.Výborný pomocník je topná rohož.V zimě položíme na topení nepřímo,to znamená že na topení se dá ještě deska.Nikdy nedávat přímo! Musí se hlídat teplota a vlhkost.Každý den vše kontrolujeme,zda řízek nehnije a je dobré tu klasickou zeminu bez houby Trichodermy , prolít SAVEM / velmi slabá koncentrace,pár kapek do 1. l. vody / či - PREVICUREMm. Větráme ze začátku opatrně ,jen na chvilku ,později se může kryt sundat.Poznáme to podle toho když listy nezavadnou.

Stránky IHS - videa  o úpravování semínek,roubování  atd ..

 https://www.internationalhibiscussociety.org/ 

 

Roubování  tropických ibišků -

ROUBUJEME PROTO ,ŽE NĚKTERÉ ŘÍZKY IBIŠKŮ ZE ZAHRANIČÍ JSOU CHOULOSTIVÉ NA PŘEMOKŘENÍ. KDYŽ MNOŽÍME ŘÍZEK KLASICKY DO ZEMĚ , VĚTŠINOU SHNIJE A ABYCHOM ZAMEZILY ZTRÁTÁM TAK ROUBUJEME. V AMERICE SE ROUBUJE NA ODOLNOU PODNOŽ >Pride of Hankins or Pink Albo . HANKINS JE HÁKLIVĚJŠÍ NA MOKRÉ KOŘENY VÍC JAK PINK ALBO. VYZKOUŠENO NA TĚCHTO IBIŠCÍCH- HAWAII IBIŠKY NEJVHODNĚJŠÍ DOBA NA ROUBOVÁNÍ PRÁVĚ ZAČÍNÁ NA JAŘE. Nedají se roubovat ZELENÉ ŘÍZKY! Taktéž se nemůžou zasadit do zeminy .Řízky uhnijí !

https://dendro.mojzisek.cz/m_stepov.php  

https://internationalhibiscussociety.org/new/images/Data/HI/hiv15n65.pdf 

O ROUBOVÁNÍ EXOTICKÝCH IBIŠKŮ .

PODNOŽ JSEM ASI MĚSÍC DOPŘEDU ROZSADILA DO 3 KVĚTINÁČŮ.SEŘÍZNU PODNOŽ OBYČEJNÉHO IBIŠKU ASI TAK 10 CM NAD ZEMÍ BLÍZKO U OČKA, TO BY MĚLO PAK TÁHNOUT MÍZU DO ROUBU. ROUB BY MĚL MÍT STEJNOU SÍLU, JAKO PODNOŽ..

PODNOŽ ROZŘÍZNU VYDEZINFIKOVANÝM LÁMACÍM NOŽEM UPROSTŘED ,MYSLÍM ŽE TOTO JE NEJJEDNODUŠŠÍ TYP ROUBOVÁNÍ.ROUB Z OBOU STRAN SEŘÍZNU DO HLADKA. ŘEZNÁ RÁNA NESMÍ BÝT HRUBÁ.VLOŽÍM DO ROZŠTĚPU ,KDYŽ TO NEJDE ROZEVŘÍT POMŮŽU SI NOŽEM.OMOTÁM ROUB S PODNOŽÍ LEPÍCÍ PÁSKOU A PRO JISTOTU STÁHNU ROZŘÍZLOU GUMIČKOU VŠE BY MĚLO BÝT UDĚLANÉ DO 1 MINUTY.

POSTŘÍKÁM PREVICUREM A ROUB DÁM POD SÁČEK.KAŽDÝ DEN VĚTRÁM A KONTROLUJI ZDA NĚCO NEPLESNIVÍ,NEHNIJE.ZA 2 TÝDNY,KDYŽ BUDE TEPLO Z ROUBU ODSTRANÍM PÁSKU,GUMIČKU A SÁČEK .. 

ROUB SE DO 3 TÝDNŮ PĚKNĚ CHYTL A UDĚLAL KOLEM RÁNY KALUS. A ZAČALY RŮST NOVÉ LÍSTEČKY .
GUMIČKY JSEM ODDĚLALA A JEŠTĚ JSEM RÁNU ZAMAZALA ŠTĚP.VOSKEM PROTI VYSYCHÁNÍ MĚ SE V ROUBOVÁNÍ OSVĚDČILA OBYČEJNÁ TENKÁ LEPÍCÍ PÁSKA CO MAJÍ DĚTI DO ŠKOLY. A JEŠTĚ NA UTAŽENÍ DÁVÁM OBYČ. GUMKU. PÁSKA SE MUSÍ SUNDAT DO 3 TÝDNŮ ,JINAK BY POD PÁSKOU MOHL ROUB PLESNIVĚT.

 

Kvalitní štěpařský vosk na roubování ibišků -  

DOČETLA JSEM SE , ŽE NA ROUBOVÁNÍ JE TŘEBA POUŽÍT KVALITNÍ ŠTĚPAŘSKÝ VOSK KTERÝ NEPÁLÍ A NEPRONIKÁ HLUBOKO DO DŘEVA ! + TEKUTÝ PARAFÍN ,VČELÍ VOSK  - PŮL NA PŮL !  

Jenten u - univerzální vosk .

Kittfort - PRAVÝ VČELÍ VOSK + PŘÍRODNÍ PRYSKYŘICE.  Vhodné  vosky na bázi včelího vosku a pryskyřic: Štěpařský vosk-Tafermit ,Pomona vosk, Rebwachs / PARAFÍN / Roztopí se na teplotu kolem 70°C a rouby se jen rychle ponoří a hned vytáhnou-.ODKAZ NA PRODEJ -POLSKO ,bohužel u nás jsem ho v žádném e-shopu nenašla.

ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK - parafínování řízků-

Pracovná operácia nasledujúca hneď po vrúbľovaní a potom znova po stratifikácii štepov. Jej cieľom je obmedziť vyparovanie vody v mieste vrúbľovania a z celej nadzemnej časti štepovanca, obmedziť riziko infekcie hubovými chorobami a oddialiť pučanie pri stratifikácii. Je potrebné dosiahnuť nepriedušný priľnavý a pružný povlak. Používa sa zmes parafínu s prídavkom plastifikátorov, fungicídov, prípadne rastových látok pre dosiahnutie lepšej tvorby kalusu. Ich použitie je mimoriadne vhodné pri odrodách so slabšou tvorbou kalusu alebo v prípade použitia menej vyzretých vrúbľov či podnožových odrezkov. Po stratifikácii štepov a otužení a prípadnom skrátení vypučaných výhonkov sú štepy parafínované druhýkrát. Teplota parafínu je daná výrobcom zmesi, býva v rozmedzí 55 - 70 °C. Pri vyšších teplotách a pri pomalej práci je nebezpečenstvo popálenia štepov a možnosť vniknutia príliš riedkeho parafínu medzi rezné plochy. Pri nižších teplotách je vrstva parafínu príliš hrubá a krehká. Je vhodné naparafínované štepy hneď schladiť studenou vodou. Pre parafínovanie štepov sa najčastejšie používajú špeciálne zmesi predávané pod názvom Revilan, Rebwachs a iné.

PARAPETNÍ SKLENÍČEK S VĚTRÁNÍM-

https://www.growway-garden.cz/02101/sklenik-57x355x15-cm-6870 

 

PRODEJCI ROUBÚ -

https://stores.ebay.com/lavida-es17/Stecklinge-cuttings-/_i.html?_fsub=8051981012 

Nádherný ibišek,ani se mi nechce věřit že je živý :))        

  • ttps://www.youtube.com/watch?v=xpk8iG-uodw 

Po letech jsem došla k závěru,že tropické ibišky které se k nám dováží, jsou bohužel nevhodné do našich podmínek - do bytu. Ibiškům se daří ve venkovním prostředí na zahradách ,ale jakmile je dáme na zimu do tepla,začnou chřadnout a uhynou.Tropické ibišky dovoz Holandsko je nutné i přes zimu ponechat někde ve světlé místnosti kde je kolem 10°C  ! A poté je ošetřovat a zalévat jako ty klasické ibišky.Holandské  ibišky při velmi dobré péči vydrží v bytě tak 2 - 3 roky  :(