Bougainvillea

Bougenvillea ,

roste v subtropických oblastech po celém světe, pne se do výšky několika metrů. Odrůdy s červenofialovými listeny jsou méně náročné než odrůdy oranžovočervené. Pro pěstování v místnosti vybereme nižší, keřovitě rostoucí formy.Bugenvilea pochází z Brazílie ,je to jejich národní květina .

Bugenvilea kvete od jara a v teplém období i v zimě. Je to vlastně liána. Na jaře rostlinu silně seřízneme.Čím víc se bude seřezávat,tím bude krásnější ,hustší a nebude tak vytáhlá...Dá se pěstovat i jako bonsai i jako závěsná rostlina do košíků.Pokud rostlinu přemístíme, mohou jí opadat květy a když nemá dostatek světla, listeny se nevybarví. Proto tato květina musí mít plné slunce -jih -jihozápad . Přes léto ji můžeme umístit venku na místě, které je chráněné před deštěm.V létě musíme vydatně zalévat a také potřeba živin je poměrně velká.Přihnojujme s každým zalitím ,menším množstvím hnojiva,než je udáváno na obalu a hnojíme hnojivem s vyšším obsahem fosforu třeba - hnojivem na muškáty - Kristalon plod +květ ,taky Wuxalem s vápníkem.

Na zimu ji musíme včas přenést do interiéru aby nenamrzla .V zimě musí být na chladném ,světlém a vzdušném místě ,asi 10°C a sem tam občas musíme zalévat vlažnou vodou a zálivku silně omezíme. Bugenvilka nesnáší přemokření a mokré nohy !
Od března rostlinu umístíme opět na teplejší tanoviště.Buginka má ráda vyhřáté zdi ,proto je vhodné dát rostlinu ke zdi ,kde na ni svítí přes den slunce.Začínáme pomalu hnojit hnojivem na list - Kristalon start ,pak hnojivem s vyšším poměrem fosforu na květ..Za to se Vám pak odvděčí záplavou květů.

Přesazování:
Přesazujeme na jaře do silně humózního propustného substrátu ( pH okolo 6,5). Nemá se přesazovat do velikého květníku ,to pak jde na list a pokvete málo.Má ráda vápník.Já přidávám do zeminy rozdrcené skořápky vajec.

Rozmnožování - nařežeme si větvičky asi 10 cm.dlouhé které musí být polodřevnaté a pícháme je šikmo do Perlitu. Spodní teplo ve skleníčku musí být kolem 26°C! Taky je možnost množit Bugenvileu ve vodě.Do vody se dává kapka Sava proti hnilobě a taktéž se musí umístit do tepla.Při takovém množení jsou ale kořeny velice zranitelné,křehké.Proto dávat velký pozor ,při sázení do zeminy aby se kořeny nepolámaly a nezačaly hnít.Řízky koření dost dlouhou dobu asi tak 2 měsíce.Nutno dávat pod sáček či pet flašku s oddělaným uzávěrem.Po 2 měsících kdy Buginka zakoření,odděláme pet flašku a můžeme rostlinku přenést na dané místo a začít opatrně hnojit. Z rostlinky můžete udělat bonsai,nebo uvázat do kruhu ,jako stromeček,je hodně možností jak tuto nádhernou květinu ještě vzhledově vylepšit. 


 

 krásná tmavě červená bugenvilka mne po 10 letech opustila :(